Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

Młody też potrafi - warsztaty z tradycją dla młodzieży

„Młody też potrafi – warsztaty z tradycją dla młodzieży” to cykl darmowych warsztatów rzemieślniczych w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej dedykowany młodzieży w wieku od 14 do 18 lat. Projekt ma na celu przeprowadzenie wśród młodzieży działań edukacyjnych i popularyzacyjnych materialne i niematerialne dziedzictwo kultury ludowej regionu krośnieńskiego.

Przedmiotem zadania będzie organizacja cyklu warsztatów obejmujących lokalne rękodzieło/rzemiosło tradycyjne oraz regionalną kuchnię. Pragniemy upowszechnić tradycję i kulturę ludową wśród młodzieży poprzez spotkanie z mistrzami rzemiosła tradycyjnego i uczestnictwo w prowadzonych przez nich warsztatach rękodzielniczych oraz kulinarnych.

W cyklu przeprowadzone zostaną warsztaty tkania krajki i warsztaty małych form snycerskich. Każdy cykl warsztatów zwieńczy wyjazd do muzeum/skansenu, w którym młodzież będzie mogła obejrzeć archiwalne przedmioty wykonane techniką, którą zgłębiali podczas odbytych warsztatów oraz sposoby ich wykorzystania.

W trakcie warsztatów kulinarnych młodzież pod okiem doświadczonej szefowej kuchni pozna tajniki kuchni regionalnej. Codziennie poznają przepis na inną potrawę, którą wspólnie przygotują a potem zjedzą. Będą to potrawy kuchni staropolskiej oraz łemkowskiej, popularne w naszym regionie.

Łącznie odbędzie się 30 godzin różnych warsztatów, w których udział weźmie 14 uczestników.

Projekt „Młody też potrafi (…)” trwał będzie od 1 czerwca do 17 października 2024.

 

 

Cykl warsztatów rzemieślniczych "Młody też potrafi – warsztaty z tradycją dla młodzieży” odbywał się będzie zgodnie z poniższym harmonogramem:

 

Spotkania rozpoczynać się będą o 10:00. Po dwóch godzinach warsztatów rękodzielniczych nastąpią godzinne warsztaty kulinarne, okazja do odpoczynku, posiłku i integracji grupy. Po posiłku przez kolejne dwie godziny kontynuowane będą warsztaty rzemieślnicze. Zakończenie dnia warsztatowego następować będzie o 15:00.

 

 I TYDZIEŃ WARSZTATOWY

6 - 8.08.2024 warsztaty tkania krajki - prowadząca Joanna Rey oraz warsztaty kulinarne - prowadząca Ewa Ziemba

Uczestnicy warsztatów po zapoznaniu się z definicją krajki i możliwościami jej zastosowania poznają również stosowane techniki tkackie i narzędzia niezbędne by ją stworzyć. Prowadzący warsztaty wytłumaczy jak uzyskać pożądany wzór i na co zwrócić szczególną uwagę by tkana krajka miała równe i estetyczne brzegi. Młodzież będzie miała okazję zaprojektować i wykonać własny produkt, któremu nada nowoczesne zastosowanie np. aplikacji na odzież, bransoletki, paska do spodni lub torebki, bądź inny jaki przyjdzie im do głowy.

Czas trwania:

- warsztaty krajki – 12 godzin (3 x 4 godziny)

- warsztaty kulinarne – 3 godziny (3 x 1 godzina)

* fuczki - placki łemkowskie,

* proziaki,

* lewesz – łemkowska zupa grzybowa.

9.08.2024 wyjazd do Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie.

 

Formularz zapisów na tydzień z krajką znajdziecie tutaj

 

 

II TYDZIEŃ WARSZTATOWY

20-22.08.2024 warsztaty małych form snycerskich – prowadzący Katarzyna i Mirosław Bury oraz warsztaty kulinarne – prowadzący Ewa Szymko

Tematyka warsztatów będzie się odnosić i czerpać wprost z doświadczeń i wzornictwa ludowego naszych karpackich terenów. Prowadzący omówi rodzaje drewna, oraz narzędzia potrzebne do jego obróbki. Uczestnicy wykonają projekt a później, pod okiem nauczyciela, niewielki ozdobny przedmiot, który na koniec zabezpieczą. Młodzież uczestnicząca w warsztatach snycerskich również będzie miała okazję poszukać dla swoich wyrobów współczesnego zastosowania może powstaną medaliony, podstawki albo breloki do kluczy ograniczać ich będzie tylko własna wyobraźnia.

Czas trwania:

- warsztaty snycerskie – 12 godzin (3 x 4 godziny)

- warsztaty kulinarne – 3 godziny (3 x 1 godzina)

* pierogi lepione z wałka z dziko rosnącą miętą,

*  hałuszky – łemkowskie kluski,

*  barszcz na wodzie z kiszonych ogórków.

23.08.2024 wyjazd do Muzeum Kultury Duchowej i Materialnej Bojków w Myczkowie. 

 

Formularz zapisów na tydzień z dłutkiem znajdziecie tutaj

 

 

Uwaga! W związku z ograniczoną liczbą miejsc Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej, spośród wszystkich zgłoszeń, wyłoni uczestników warsztatów. Szczegóły naboru dostępne są w formularzach zgłoszeń. Jeden uczestnik może wypełnić formularz TYLKO na jeden tydzień warsztatowy.