Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

Wieczór panieński w Etnocentrum

W czasach staropolskich wieczór panieński nazywany był rózgowinami lub wieczorem dziewiczym. Spotkanie odbywało się krótko przed ślubem, najczęściej w domu przyszłej Panny Młodej, często w noc poprzedzającą wesele.

Zachęcamy do celebrowania atmosfery integracji, kobiecości i wspólnotowości podczas wieczoru panieńskiego w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej. Zabierzemy Was w nowoczesną podróż w tradycję, w wybranym scenariuszu wieczoru:

 

1. Izba z piecem – weselny kołacz, 2,5 godz., 40 zł/osobę

"Dobra gospodyni, cuda w kuchni czyni".

Najwyższy czas, by sprawdzić, czy Panna Młoda jest dobrą gospodynią. Zapraszamy Was do wspólnej zabawy przy pieczeniu weselnego kołacza.

Dawniej, taki drożdżowy kołacz z delikatnej mąki pszennej wróżył o powodzeniu życia małżeńskiego. Jeśli pięknie wyrósł i się zarumienił, małżonków czekało długie, szczęśliwe życie, jeśli zaś wyszedł zakalec,  zwiastował problemy małżeńskie.

Dla zapewnienia powodzenia zadania w pieczeniu pomoże Wam certyfikowana gospodyni domowa – Fiona. A żeby umilić Wam spotkanie, przygotuje razem z Wami kanapeczki i lemoniadę -  nieodzowne elementy dawnych panieńskich spotkań.

Z kuchni zabawa przeniesie się do strefy multimedialnej, gdzie czekają na Was takie atrakcje jak: wirtualna przymierzalnia ze strojami ludowymi z różnych regionów, kinecty,  karaoke, przejażdżka drabiniastym wozem i wiele innych.

 

2. Warsztat rękodzielniczy – Rózga weselna i plecenie wianków 2,5 godz., 35 zł/osobę

Podczas wieczoru panieńskiego panny przystrajały rózgę weselną, czyli gałąź strojoną wstążkami oraz ozdobami z bibuły. Rózga - symbol męskości, była podczas wesela w rękach starosty, następnie Pan Młody musiał ją wykupić.

Zadaniem Panny Młodej będzie przystrojenie pamiątkowej rózgi za pomocą dostępnych materiałów. Dodatkowo każda z uczestniczek uplecie dla siebie wianek (sezonowo ze świeżych kwiatów, poza sezonem z filcu, bibuły, elementów z makramy). Która uplecie najpiękniejszy, ta w następnej kolejności wyjdzie za mąż.

Następnie zabawa przeniesie się do strefy multimedialnej, gdzie czekają na Was takie atrakcje jak: wirtualna przymierzalnia ze strojami ludowymi z różnych regionów, kinecty,  karaoke, przejażdżka drabiniastym wozem i wiele innych.

 

3. Warsztat tkacki – wieczór z makatką, 2,5 godz., 35 zł/osobę

„Dobra żona tym się chlubi, że gotuje co mąż (lub ‘co sama’) lubi” 😊

Makatka to rodzaj obrazu, najczęściej haftowanego, powstałego z połączenia symbolicznego rysunku i słowa pisanego. Miała podkreślać czystość i poczucie piękna gospodyni, zdobić ale także i nauczać.

Waszym zadaniem będzie wspólne zaprojektowanie z wymyśloną przez siebie sentencją makatki dla przyszłej Panny Młodej i pani domu.

Następnie zabawa przeniesie się do strefy multimedialnej, gdzie czekają na Was takie atrakcje jak: wirtualna przymierzalnia ze strojami ludowymi z różnych regionów, kinecty,  karaoke, przejażdżka drabiniastym wozem i wiele innych.

 

Regulamin wieczoru panieńskiego do pobrania tutaj.

Ze względu na realizację programu działań w Etnocentrum, prosimy o rezerwację terminu z min. miesięcznym wyprzedzeniem.