Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

WYSTAWA CZASOWA „SACRUM I PROFANUM” – WERNISAŻ 1 MARCA 2024

W okresie Wielkiego Postu i Wielkanocy Etnocentrum proponuje swoim gościom obejrzenie wystawy rzeźb Piotra Staruchowicza zatytułowanej „SACRUM I PROFANUM”.

Artysta jest samoukiem. Rzeźba towarzyszy mu już od wielu lat, jednak przez większość czasu jako pasja a nie sposób na życie. W 2015 roku Jan Stachyrak, szukający chętnych do wzięcia udziału w organizowanym plenerze rzeźbiarskim, dotarł do Piotra Staruchowicza i go „uruchomił” jak twierdzi sam artysta. Od tego czasu rzeźbiarz regularnie bierze udział w organizowanych plenerach a jego wielkoformatowe prace zdobią i stanowią turystyczną atrakcję np. Odrzechowej, Korczyny czy Dukli. Jest również uczestnikiem organizowanego przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie Biennale Rzeźby Nieprofesjonalnej im. Antoniego Rząsy. Tematyka prac Piotra Staruchowicza oscyluje głównie wokół postaci świętych oraz osób związanych z historią polski, której jest on pasjonatem.

 

 

 

Rzeźby pokazywane w Galerii wystaw czasowych to zarówno formaty małe jak i monumenty zabrane z ogrodowej galerii koło domu artysty w Zarszynie.

Wśród prezentowanych prac rzeźbiarza zobaczyć można będzie między innymi kilka przedstawień Jezusa ukrzyżowanego, z których jedno powstało na skutek wybuchu wojny w Ukrainie a z ran figury wymownie wystają naboje.

Ukrzyżowanemu towarzyszyć będą postaci aniołów. Anioły stanowiące liczną grupę w dorobku artysty zajęły miejsce biesów. Jak wspomina Piotr Staruchowicz „robiłem diabły, aż jeden kolega mówi: Co ty, diabły robisz? Więc je wyrzuciłem i zacząłem robić anioły”.

 

 

 

Piotr Staruchowicz - „Rzeźbiarz nieprofesjonalny”, tak mówi o sobie kolejowy emeryt z Zarszyna.

Rzeźbi od dziecka, najczęściej w drewnie lipowym, topolowym, wierzbowym. Nie pogardzi ciekawym w kształcie kawałkiem drewna twardego, orzecha czy buka. Artysta samouk, używa do pracy wielu narzędzi, których wybór uzależniony jest od rodzaju i wielkości wykonywanej rzeźby. Korzysta więc z dłut, siekier, pił, wyrzynarek, szlifierek itp. Drewno nie stanowi dla Piotra żadnych tajemnic.

Pomysły na rzeźby oraz koncepcje podsuwa mu własna wyobraźnia a także struktura samego materiału. Tworzy najczęściej postacie sakralne i historyczne. Jest autorem wielu bardzo interesujących prac przestrzennych oraz ogrodowej sztuki użytkowej. Artysta stawia na oryginalność i niepowtarzalność swoich prac.

Piotr jest człowiekiem bardzo skromnym, nie lubi rozgłosu, nie lubi mówić o sobie i swoim talencie. Pracuje w samotności, a swoją pracownię nazywa „gawrą”. „Gawra” artysty jest jego ostoją, warsztatem oraz miejscem spotkań z kolegami rzeźbiarzami.

Domowy ogród Piotra zdobią rzeźby monumentalne, przedstawiające postacie świętych, królów i bohaterów narodowych takich jak Mieszko I, Bolesław Chrobry, Władysław Jagiełło, Jan III Sobieski, Kazimierz Wielki, Józef Piłsudski no i oczywiście św. Jan Paweł II. Jak mówi twórca tych dzieł, pasjonat historii „to kluczowe postacie naszej państwowości”.

W 2013 roku na prośbę Stowarzyszenia Na Rzecz  Rozwoju Wsi Odrzechowa Staruchowicz wykonał rzeźby legendarnych zbójników beskidzkich i armaty zdobiące centrum wsi.

Wynikiem pleneru rzeźbiarskiego w Korczynie w 2015 roku, na który artysta został zaproszony przez Jana Stachyraka, jest zdobiąca korczyński rynek postać hetmana Mikołaja Kamienieckiego, właściciela zamku kamieniec.

Muzykant – kontrabasista zdobiący dukielski runek wyszedł z pod ręki rzeźbiarza w 2016 roku podczas polsko – słowackiego pleneru w Dukli. W tym samym roku prace artysty znalazły uznanie zawodowych artystów plastyków, bowiem został laureatem XIII Biennale Rzeźby Nieprofesjonalnej im. Antoniego Rząsy. Biennale organizowane jest dla rzeźbiarzy z całego Podkarpacia przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.

Inne plenery w których Piotr Staruchowicz brał udział odbywały się w Krościenku Wyżnym (2019 r.), Krośnie – Białobrzegach (2020 r.), Baligrodzie (2023 r.) i Ustrzykach Dolnych.

Oprócz wyżej wymienionych miejsc, prace artysty podziwiać można w kaplicy przycmentarnej w Zarszynie, w wielu galeriach oraz podczas imprez plenerowych. Część z nich znalazła nabywców w kraju i za granicą. Niewątpliwie najwięcej rzeźb zgromadzonych jest w prywatnej galerii Piotra Staruchowicza – w Jego pracowni i ogrodzie w Zarszynie.

 

 

CZAS TRWANIA WYSTAWY: od 1 marca do 21 kwietnia 2024

MIEJSCE: Galeria wystaw czasowych w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

WSTĘP: wolny, w godzinach pracy instytucji

 

Spotkanie "Przy kawie o wystawie" do tej ekspozycji odbędzie się 6 kwietnia o godz. 15:00. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.