Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

Noc Muzeów w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej - 17 maja 2025

 

Już 17 maja, podczas kolejnej edycji Nocy Muzeów, Budynek Etnocentrum stanie otworem dla zwiedzających.

Zapraszamy zarówno tych, którzy jeszcze u nas nie byli, jak i stałych bywalców. Osoby, które uczestniczyły w warsztatach lecz nie miały okazji zwiedzić naszej ekspozycji oraz tych, którzy brali udział w oprowadzaniu jednak nigdy nie zaglądali do serca budynku - Izby z piecem.

Można będzie zwiedzić Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej od piwnic po dach, przycupnąć na podworcu lub pasterniku, zajrzeć do izb: tkackiej, zielarskiej, weselnej i gościnnej. Otwarta będzie pracownia, w której powstaje rękodzieło oferowane w naszym sklepie z pamiątkami.

W teatrze odbędzie się występ naszego zespołu śpiewaczego, który później przeprowadzi warsztaty śpiewu tradycyjnego.

Dodatkową atrakcją będzie odbywająca się w naszym Teatrze na strychu promocja płyty "Z drugiej strony wiatru" autorstwa Mariusza Wdowina do słów poezji Wacława Turka.

 

 

W prograie:

  • indywidualne zwiedzanie ekspozycji stałej, 
  • indywidualne zwiedzanie wystawy czasowej, 
  • pełny dostęp do multimediów,
  • promocja płyty "Z drugiej strony wiatru" o godz. 17:00,
  • występ zespołu śpiewaczego działającego przy Etnocentrum o godz. 19:30 i 20:30,
  • udział w warsztatach śpiewu tradycyjnego o godz. 20:00 i 21:00.

 

 

Mariusz Wdowin o swojej znajomości z Wacławem Turkiem i płycie.

Wacława poznałem w Krościenku Wyżnym podczas koncertu promującego płytę z piosenkami do słów Miry Zalewskiej pt. "Wyklęte Anioły", a przedstawił nas sobie Edward Marszałek, do którego wierszy już kilka miesięcy później także powstała płyta - "Szepty gór". Wacław podarował mi wtedy swój tomik "Wino darowane ptakom". Tam właśnie znajdował się wiersz "Z drugiej strony wiatru". Piosenka do tego właśnie wiersza powstała jeszcze w grudniu 2018, a roboczo nagrałem ją w styczniu 2019. I tak oto zaczęła się nasza wspólna twórcza droga. Droga pełna pięknych artystycznych chwil i wspólnych spotkań.

Wiersze Wacława mają swoją lekkość, ale traktują o rzeczach ważkich, ponadczasowych i niejednokrotnie egzystencjonalnych wręcz. Ta płyta jest opowieścią pokazującą świat oczyma człowieka uważnie patrzącego na to, co dookoła się dzieje, człowieka niezwykle otwartego na to, że świat się zmienia, ale niezapominającego tego co było i co już minęło. Znajdziemy w tych opowieściach odniesienia do miejsc dla niego ważnych, do ludzi których odwiedzał, czy też wspomnień, które krążąc nieustannie  o głowie przywołują minione lata, a to wszystko splata niezwykłą nić - nić przemijania i zadumy nad życiem.

Zapraszam do tej niezwykłej podróży przez świat słów Wacława Turka i świat moich dźwięków.

                                                                                                                                            Mariusz Wdowin

 

Wacław Turek - poeta, muzyk i fotografik, urodzony w 1947 roku w Krośnie - to twórca o niezwykle bogatym dorobku artystycznym. Autor dziesięciu tomików poetyckich, laureat ogólnopolskich konkursów literackich (sześciokrotny zdobywca pierwszego miejsca), uczestnik prestiżowych międzynarodowych wydarzeń literackich w Polsce, na Litwie, w USA, na Ukrainie i Węgrzech. Znany również z działalności fotograficznej – jego wystawa „Podkarpackie kapliczki” prezentowana była w siedmiu krajach.

Został uhonorowany Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem „Za Zasługi dla Fotografii Polskiej”, Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2018 roku z rąk prezydenta miasta Krosna otrzymał medal „Za zasługi dla Krosna”.

 

 Mariusz Wdowin – krakowski artysta z kręgu piosenki poetyckiej, kompozytor, gitarzysta, pianista, piosenkarz. Autor kilkuset piosenek do tekstów m.in. Miry Zalewskiej, Edwarda Marszałka, Wacława Turka, Marka Petrykowskiego, Jana Tulika, Tadeusza Nowaka, Aleksandry Bacińskiej, Wiesławy Kwinto-Koczan, Krzysztofa Cezarego Buszmana, Stanisława Kowalskiego, Piotra Brymasa, Tomasza Tesznara, Iny Kaweckiej i. in. Na scenie pojawia się od 2000 r.

Nagradzany i wyróżniany na wielu festiwalach piosenki poetyckiej i turystycznej. Od 2002 roku prowadzi w Krakowie regularne spotkania z piosenką poetycką, turystyczną i szantową, zwane Śpiewograniami.