Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

Międzynarodowa wystawa "Legendy ludowe w plakacie" 20.08.2021

Do 19 sierpnia w naszej Galerii Wystaw Czasowych możecie zobaczyć międzynarodową wystawę „Motywy ludowe w plakacie”. Ale już 20 sierpnia zapraszamy Was na drugą odsłonę wystawy: „Legendy ludowe w plakacie”.
 
Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie recital Michała Iwanka - pianisty, aranżera, kompozytora i producenta muzycznego.
 
Kuratorka wystawy, Patrycja Longawa, ponownie zaprosiła do współpracy artystów z całego świata. Każdy z nich mógł wysłać jeden plakat oddający temat legend ludowych i mitów.
 
Legendy ludowe zostały zachowane w różnych regionach czy kręgach kulturowych do dzisiejszych czasów. Historie tego rodzaju różnią się od siebie w zależności od regionów. Inne postacie czy treści mogą występować w legendach azjatyckich, a inne w europejskich, wynika to z różnorodności kulturowej. Pomimo tej odrębności można dopatrzeć się wspólnych cech: może to być występowanie morał, czy tematy poruszające wątek miłości lub przyjaźni.
 
Celem wystawy jest porównanie legend w kontekście globalnym oraz pokazanie historii pochodzących z różnych kontynentów.
Serdecznie zapraszamy! 
 
Patrycja Longawa - kierownik Katedry Projektowania Graficznego i wykładowca Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, doktor sztuk plastycznych i konserwacji dzieł sztuki na Uniwersytecie Rzeszowskim, magister sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. W 2013 r. ukończyła drugi fakultet z grafiki i obroniła dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Druku Cyfrowego pod kierunkiem dr hab. Joanny Janowskiej-Augustyn na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Stworzyła też dyplom projektowy w Pracowni Projektowej II pod kierunkiem dr. hab. Wiesława Grzegorczyka, prof. UR. Jej dyplom z grafiki warsztatowej nominowany był do Nagrody im. Jerzego Panka za najlepszy dyplom artystyczny Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego w 2013 roku.
Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół grafiki komputerowej, grafiki, plakatu i ilustracji. Patrycja Longawa prezentowała swoje prace na około 270 wystawach w 38 krajach świata. Za swoje prace zdobyła 46 nagród, wyróżnień, stypendiów oraz nominacji w kraju i za granicą, w tym prestiżowe I miejsce za plakat „Never Forget 1914”, na II International Poster Exhibition (2014).