Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

Wystawa czasowa "Myśli ulotne" - wernisaż 31 marca 2023

Prace Pani Gabrieli Gorączko są wynikiem jej fascynacji folklorem.

Grafiki są nowoczesnym i nietuzinkowym sposobem ukazania połączenia dawnych tradycji, historii i sztuki ludowej ze współczesnością.

Gabriela Gorączko (ur.1993, Sanok, Polska). Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na wydziale grafiki. Uczestniczyła w wystawach grupowych ogólnopolskich oraz międzynarodowych. Zdobywczyni stypendium Instytutu Adama Mickiewicza, stypendium Prezydenta Wrocławia oraz stypendium Rektora Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Uczestniczyła w wystawach międzynarodowych m.in w USA, Japonii, Iranie, Słowacji, Chinach oraz na wielu w Polsce. Obecnie zajmuje się grafiką szeroko pojętą, artystycznym drukiem cyfrowym, eksperymentalnym grafiką projektową, designem, brandingiem oraz ilustracją. Nagrodzona za ilustracje do książki Leśna Sprawa w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki 2020 oraz wyróżniona w konkursie Książka Roku 2020 Polskiej Sekcji IBBY. Leśna sprawa została również uznana przez Agatę Passent za jedną z sześciu książek roku 2020.  Efekty poszukiwań polskiego folku publikuje na stronie booku.pl.

Pani Gabriela wraz z bratem Marcinem prowadzi studio booku, którego jest sercem.

O swojej pasji mówią:
"Nasza sztuka to nowoczesny wyraz folku, pełen wyrazistości i świadomych działań, które mają na celu zachować tradycję".

 "W naszej interpretacji odbieramy współczesny wyraz polskiego folkloru w charakterze kolorowych baśni i bajkowej scenerii. W naszych oczach jest to niekiedy piękny obraz pełen kolorów, uśmiechu naszych przodków z wydarzeń jakie miały miejsce w zamierzchłych czasach. Jednak nie jest to obraz jedyny. Życie naszych przodków, między innymi na podkarpackich terenach to nie była sielanka – przyszedł też czas, gdzie miejscowi nie mieli pewności czy obudzą się następnego ranka.

 Autorka wystawy i jej brat nie ograniczają się tylko do działań artystycznych czy marketingowych. To młodzi ludzie o szerokich horyzontach i ambitnych planach. Wierzą, że sztuka zmienia światopogląd. Chcą wpłynąć na ludzi zachęcając do profilaktyki zdrowia, bo lepiej zapobiegać niż leczyć. Promują zdrowy tryb życia i aktywność fizyczną organizując aktywności w Bieszczadach. Ich marzeniem jest otworzenie kliniki w Bieszczadach.

Może to zabrzmieć abstrakcyjnie i poza nasze siły, ale pragniemy kiedyś otworzyć klinikę w Bieszczadach. Pomagać ludziom wydłużyć trochę życie i przy okazji zaprojektować ją w nietuzinkowy sposób dekorując ją naszymi dziełami artystycznymi. Byłoby to miejsce pełne dobrej energii, gdzie każdy mógłby znaleźć pomoc”.

Cześć dochodu  ze sprzedanych prac Państwo Gorączko przekazują  fundacjom wspomagającym kobiety w walce z problemami zdrowotnymi.

Wspierają też finansowo Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.  

Wernisaż wystawy „Myśli ulotne” odbędzie się 31 marca 2023 o godz. 18:00 w Galerii wystaw czasowych w Etnocentrum. Udział bezpłatny.

 CZAS TRWANIA WYSTAWY: od 31 marca 2023 r. do 3 maja 2023 r.

MIEJSCE: Galeria wystaw czasowych w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

WSTĘP: wolny, w godzinach pracy instytucji