Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

Wystawa czasowa „Senatorium radości” - wernisaż 30 września 2022

Serdecznie zapraszamy na wystawę prac plastycznych członków Dziennego Domu „Senior +” w Kopytowej.

 

Senior – osoba starsza, w podeszłym wieku, przodek, nestor rodu, babcia, dziadek, osoba posiadająca autorytet, udzielająca wsparcia, skarbnica wiedzy wszelakiej, osoba posiadająca doświadczenie życiowe, oferująca pomocną dłoń, świadek historii, strażnik tradycji…

 

W styczniu 2021r. dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach Programu Wieloletniego Senior+ na lata 2015-2020, swoją działalność rozpoczął Dzienny Dom „Senior+” w Kopytowej. Funkcjonuje on w strukturach Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chorkówce a mieści się w wyremontowanym budynku dawnej szkoły podstawowej.

Dom „Senior+” od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00 spełnia potrzeby 30 osób z zakresu aktywizacji ruchowej i umysłowej, edukacji, kultury i integracji. Dużą popularnością cieszą się zajęcia komputerowe, rehabilitacyjne, ćwiczenia na koncentrację i logiczne myślenie, techniki relaksacyjne, czy warsztaty projektowania i szycia. Zajęcia artystyczne są najbardziej lubiane przez Seniorów.

Głównym celem wszystkich działań jest poprawa kondycji fizycznej, motoryki, pobudzenie pracy mózgu oraz doskonalenie i nabywanie nowych umiejętności z zakresu tworzenia. W praktyce powstają piękne kompozycje, finezyjne obrazy, lampiony, bombki, stroiki, pisanki i zajączki czy wianki. Nie sposób wymienić wszystkiego. Zachwycają jakością wykonania i dokładnością. Bycie docenionym, twórcom prac dodaje skrzydeł. Zgodnie z regulaminem w ofercie będzie również poradnictwo i wsparcie w rozwiązywaniu trudnych sytuacji życiowych oraz bieżących spraw codziennych. Na Seniorów czeka również gorący posiłek.

Dla osób, które tworzą to wyjątkowe miejsce bardzo ważne jest, by słowo Dom nie było tylko pustą frazą w nazwie placówki. Pracownicy dokładają wszelkich starań, by Seniorzy faktycznie czuli tam jak w domu. Oni sami nie są tylko gośćmi w placówce, ale współtworzą ją – dbają o wystrój wnętrza, opiekują się roślinami, urządzają i pielęgnują ogród a także aktywnie uczestniczą w doborze oferowanych zajęć. To oni tworzą domową atmosferę poprzez kwiaty w wazonie, muzykę czy zapach świeżego ciasta.

Autorami wystawy są Seniorzy mieszkający w Gminie Chorkówka, ludzie ambitni, odważni, życzliwi i nie stroniący od wyzwań. Ich mottem jest „Ruch to sprawność i życie”. Występują na piknikach, wydarzeniach kulturalnych i angażują się w konkursy. Powiedzieć, że seniorzy mają olbrzymie serce, to zdecydowanie za mało. Dzielą się tym, co mają. Biorą udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy i przekazują własnoręcznie wykonane fanty na kiermasze charytatywne. Fakt bycia potrzebnym i ważnym, ma znaczący wpływ na ich samopoczucie. Promują czytanie, kochają dzieci i młodzież. Są otwarci i chętni na to, co nowe. Można powiedzieć, że korzystają z życia pełnymi garściami i dają mnóstwo od siebie.

Prace Seniorów są różnorodne zarówno, jeśli chodzi o tematykę jak i o technikę w jakiej zostały wykonane a tym co je łączy jest niewątpliwie pasja, zaangażowanie i radość tworzenia.

Oda do starości - Wisława Szymborska

Co to za życie bywa w MŁODOŚCI!?
Nie czujesz serca ...wątroby ...kości ...
Śpisz jak zabity, popijasz gładko ...
i nawet głowa boli cię rzadko.

                  ***
Dopiero człeku twój wiek DOJRZAŁY!
Odsłania życia urok wspaniały ...
Gdy łyk powietrza, z wysiłkiem łapiesz...

Rwie Cię w kolanach ...
Na schodach sapiesz ...
Serce jak głupie szybko ci bije ...
Lecz w każdej chwili czujesz, że ŻYJESZ!
Więc nie narzekaj z byle powodu
Masz teraz wszystko, czego za młodu
nie doświadczyłeś. Ale DOŻYŁEŚ!

                  ***

Więc chociaż czasem w krzyżu cię łupie
Ciesz się dniem każdym!

Miej wszystko w DUPIE!!!

 

Wernisaż wystawy „Senatorium Radości” odbędzie się 30 września 2022 o godz. 18:00 w Galerii wystaw czasowych w Etnocentrum. Udział bezpłatny.

CZAS TRWANIA WYSTAWY: od 30 września do 2 listopada 2022 r.

MIEJSCE: Galeria wystaw czasowych w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

WSTĘP: wolny, w godzinach pracy instytucji