Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

Remusowa kara, czyli Pomorze w podróży

Po Muzeum Blekinge w Karlskronie i Centrum Tradycji i Turystyki w Kościelisku, czas na Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej!

Jako partner projektu „Remusowa kara, czyli Pomorze w podróży” Nadbałtyckiego Centrum Kultury zapraszamy do udziału w niecodziennym wydarzeniu.

Projekt zakłada prezentację najciekawszych dokonań w dziedzinie kultury (literatura, muzyka, film, sztuki plastyczne i inne), powstałych na terenie Pomorza. Cytując pomysłodawców przedsięwzięcia „wzorem Remusa, tytułowego bohatera epopei kaszubskiej „Życie i przygody Remusa” Aleksandra Majkowskiego, metaforycznie wypełniamy naszą karę (rodzaj wózka) dobrami pomorskiej kultury i wyjeżdżamy z nią do innych regionów Polski lub za granicę, by upowszechniać pomorską kulturę”.

Tematem przewodnim „Remusowej kary” zorganizowanej we współpracy z nami będzie KOBIETA. Idąc tym tropem przez cały czerwiec gościć będziemy wystawę prac Aśki Borof, gdańskiej artystki, która za pomocą tradycyjnych technik, takich jak haft i  wycinanka opowiada m.in. o przesądach związanych z okresem ciąży. Ekspozycję uzupełni projekcja filmu „Rytuał” – rejestracja performensu w wykonaniu zespołu Odłam Źdźbło. Punktem wyjścia dla twórczości tej grupy jest fascynacja obrzędami – ślubem, weselem, procesją Bożego Ciała, czy pieczeniem korowaja.

Wernisaż wystawy uświetni koncert Akademii Głosów Tradycji, dziewięcioosobowego zespołu składającego się z mieszkanek Trójmiasta, który odbędzie się 5 czerwca o godz. 18:00 w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej. Będzie to okazją do zapoznania się z liryką miłosną, żartobliwymi pieśniami, balladami i przyśpiewkami z wielu regionów etnograficznych Polski, m.in. Kaszub, Lubelszczyzny, Suwalszczyzny, Kujaw, Puszczy Kurpiowskiej, Mazowsza, Podlasia, Małopolski i Radomszczyzny. Jak mówią jego członkinie: „Śpiewamy pieśni zewsząd, bo z różnych stron Polski przybyli niegdyś nasi przodkowie do Trójmiasta. Poprzez śpiew tradycyjny docieramy do naszych korzeni.”

W programie znajdą się również dwie imprezy w formie online. O dawnych mieszkankach Gdańska opowie Michał Ślubowski, autor książki „Czarownice, mieszczki, pokutnice. Gdańskie szkice herstoryczne” (Wydawnictwo Marpress). Spotkanie odbędzie się 5 maja o godzinie 20:00 na kanale NCK na Facebooku, a poprowadzi je Dominika Ikonnikow – historyczka, autorka tras „Szlakiem kobiet” po Głównym i Starym Mieście, koordynatorka cyklu wykładów Akademii Gdańska przy Instytucie Kultury Miejskiej. Z kolei miłośników folkloru zapraszamy na warsztaty z kociewskiego etnodizajnu. Naszą przewodniczką po wzornictwie tego regionu będzie Magdalena Tkaczyk – rękodzielniczka z Morzeszczyna. To właśnie w tej wsi mieszkała Maria Wespa, jedna z propagatorek haftu kociewskiego. Warsztaty odbędą się 19 maja o 19:00 na kanale NCK na Facebooku.

Dokładna rozpiska poniżej:

5 maja, godz. 20:00, kanał NCK na Facebooku - „Czarownice, mieszczki, pokutnice. Gdańskie szkice herstoryczne”, spotkanie autorskie z Michałem Ślubowskim

19 maja, godz. 18:00, spotkanie na ZOOMie (zapisy zakończone) - warsztaty z Magdaleną Tkaczyk, z kociewskiego etnodizajnu

5-30 czerwca, Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej - wystawa prac Aśki Borof. Wstęp bezpłatny w godzinach pracy instytucji.

5 czerwca, godz. 18:00, Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej - wernisaż wystawy Aśki Borof z udziałem autorki, wraz z towarzyszącym mu koncertem Akademii Głosów Tradycji. Koncert rozpocznie się o 19:00. Wstęp bezpłatny.