Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

Pracownie rękodzielnicze - grudzień 2022

Nadeszła nieuchronna zima, choć jeszcze nie ta kalendarzowa. Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Ogarnięci przedświąteczną gorączką, wygospodarujcie odrobinę czasu, by jak nasi przodkowie w miłej, spokojnej atmosferze adwentowych wieczorów wyciszyć całodzienny zgiełk, pochylając się nad robótką. To właśnie czas jesienno-zimowy, kiedy ziemia „spała” pod pierzyną białego puchu, wypełniały przeróżne zajęcia rękodzielnicze.

 

 

Pracownia robótek ręcznych – na grudniowe wieczory mamy dla Was nie lada gratkę! Każdy, kto poświęci nam swój czas w czwartkowe popołudnia, przywita święta z piękną i niezwykle oryginalną ozdobą, wykonaną w tradycyjnej technice ludowej. Pani Kasia ma dla zainteresowanych dwie propozycje.

Pierwsza to pająk ludowy wykonany z naturalnych materiałów jak słoma, bibuła i wełna. Pająk był formą zdobniczą starszą od wycinanki. Wieszano go u powały na środku izby lub w świętym kącie przed każdymi świętami. Stanowił symbol szczęścia i urodzaju w nowym roku.

Drugą propozycją jest wianek, ale nie zwyczajny wykonany z jedliny. W jego skład wejdą wełniane pompony, a także inne naturalne elementy jak orzechy czy szyszki.

 

Pracownia plastyki obrzędowej – przedświąteczna atmosfera zagości także w piątkowe wieczory, na warsztatach dla najmłodszych. W tradycji wiejskiej dzieci brały czynny udział w przygotowaniu ozdób choinkowych, aby temu zwyczajowi uczynić za dość, nasi milusińscy zajmą się dekoracjami świątecznymi w stylu EKO, papierowymi „jeżykami”, sznurkowymi aniołkami i nie tylko… Oj, będzie się działo!

 

Na zajęcia zapraszamy dzieci w wieku szkolnym (6-11 lat).

 

 

Pracownia snycerska - prowadzący, Paweł Armata zapozna uczestników z podstawami pracy z drewnem oraz potrzebnymi do niej narzędziami takimi jak dłuta czy pobijak. Mimo iż snycerstwo jest techniką starą jak świat, nie traci na popularności. W dobie świadomości ekologicznej, przedmioty wykonywane ręcznie z naturalnych materiałów, wciąż zyskują zainteresowanie, więc jeśli chcesz poznać tajniki płaskorzeźby i stworzyć coś oryginalnego zapraszamy.

 

Harmonogram spotkań w grudniu:

-> Pracownia snycerska – czwartki o 17:00 (01.12, 08.12, 15.12) - zajęcia dla dorosłych

-> Pracownia robótek ręcznych – również we czwartki o 17:00 (01.12, 08.12, 15.12) - zajęcia dla dorosłych

-> Pracownia plastyki obrzędowej - piątki o 17:30 (02.12, 09.12, 16.12) - zajęcia dla dzieci

 

UWAGA! W ramach pracowni rękodzielniczych w grudniu odbędą się 3 spotkania.

 

Ceny biletów:

- Pracownia snycerska – pojedyncza wejściówka – 30 zł, karnet na 3 spotkania – 80 zł

- Pracownia robótek ręcznych – pojedyncza wejściówka – 25 zł, karnet na 3 spotkania – 60 zł

- Pracownia plastyki obrzędowej – pojedyncza wejściówka – 20 zł, karnet na 3 spotkania – 50 zł

 

Bilety do nabycia w kasie lub online.

 

Do zobaczenia!