Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

Pracownie rękodzielnicze i kulinarne - marzec 2023

Wielkimi krokami zbliża się do nas wiosna! Już ją czuć w powietrzu, widać ją także w naszej marcowej ofercie pracowni rękodzielniczych i kulinarnych!

 

W marcowe czwartki zapraszamy na pracownie rękodzielnicze dla dorosłych na godz. 17:00.

Pracownia snycerska - dekoracyjna rzeźba w drewnie jest jedną z najstarszych i najpiękniejszych form rzemiosła artystycznego znaną człowiekowi. Pomimo upływu tysiącleci, snycerstwo nie przestaje być wartościowe i modne, choć sama technika, materiał i narzędzia wydają się być archaiczne.

Zajęcia snycerstwa i małych form rzeźby w drewnie przeznaczone są dla wszystkich tych, którzy cenią sobie kontakt z drewnem, chcą się go nauczyć fachowo obrabiać, a przy tym są gotowi na zabawę z wyobraźnią.

Tematyka zajęć będzie się odnosić i czerpać wprost z doświadczeń sztuki i wzornictwa ludowego naszych karpackich terenów.

 

Pracownia wycinanki tradycyjnej - wycinanka z papieru była jedną z naefektowniejszych dekoracji świątecznych wiejskich izb. Wycinanki wieszano najpierw w oknach, w formie ażurowych firanek, później również na ścianach i belkach stropowych. Z czasem zyskały formę obrazków wieszanych na kolorowym podkładzie. Wycinanka stała się niemalże symbolem polskiej sztuki ludowej. 

Na naszej pracowni wycinanki tradycyjnej uczestnicy dowiedzą się jak z powszechnie dostępnego i niedrogiego materiału, jakim jest papier, można wykonać efektowne ozdoby. Spróbują sami stworzyć serwetki, papierowe firanki (zazdrostki) oraz kartkę okolicznościową. Zwieńczeniem cyklu zajęć i doskonalenia umiejętności, będzie wykonanie ażurowego, wycinanego obrazu do oprawienia.

 

W piątki, tradycyjnie, oddajemy nasz budynek w ręce najmłodszych!

O 16:00 startuje Pracownia młodego kucharza! Na zajęciach w naszej Izbie z piecem dzieci poznają podstawy sztuki kulinarnej - próbują swoich sił w pieczeniu, ucieraniu, smażeniu, gotowaniu i dekorowaniu wypieków! By na koniec każdych zajęć spróbować przygotowane przez siebie potrawy! To wszystko oczywiście pod czujnym okiem naszej instruktorki, ciotki Fiony!

 

Na godzinę 17:30 zapraszamy na Pracownię plastyki obrzędowej! Zajęcia rozwijają w dzieciach kreatywność i poczucie estetyki. Podczas warsztatów uczestnicy mają okazję poznać dawne rzemiosło zdobnicze, co ułatwia korzystanie z tradycyjnych materiałów, m.in. bibuły, drewna, włóczki czy sznurka.

Na zajęcia zapraszamy dzieci w wieku szkolnym (6-11 lat).

 

Harmonogram spotkań w marcu:

-> Pracownia snycerska – czwartki o 17:00 (02.03, 16.03, 23.03, 30.03) - zajęcia dla dorosłych

-> Pracownia wycinanki tradycyjnej – również we czwartki o 17:00 (02.03, 16.03, 23.03, 30.03) - zajęcia dla dorosłych

-> Pracownia młodego kucharza - piątki o 16:00 (03.03, 10.03, 17.03, 24.03) - zajęcia dla dzieci

-> Pracownia plastyki obrzędowej - piątki o 17:30 (03.03, 10.03, 17.03, 24.03) - zajęcia dla dzieci

 

Ceny biletów:

- Pracownia snycerska – pojedyncza wejściówka – 30 zł, karnet na 4 spotkania – 100 zł

- Pracownia wycinanki tradycyjnej – pojedyncza wejściówka – 25 zł, karnet na 4 spotkania – 80 zł

- Pracownia młodego kucharza – pojedyncza wejściówka – 25 zł, karnet na 4 spotkania – 80 zł

- Pracownia plastyki obrzędowej – pojedyncza wejściówka – 20 zł, karnet na 4 spotkania – 60 zł

 

Bilety do nabycia w kasie lub online.

 

Do zobaczenia!