Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

Wystawa czasowa „Z Mazowsza na Podkarpacie” - wernisaż 2 lutego 2024

Wystawa czasowa pod tytułem „Z Mazowsza na Podkarpacie” autorstwa Pana Jerzego Nercia to fascynacja naturą i wspomnienie ukochanych miejsc, ujęte w artystycznych formach wyrazu jakimi są obraz i rzeźba.

Głównym, choć nie jedynym, tematem obrazów malowanych w technice akrylowej jest pejzaż porośniętych wierzbami rozlewisk, charakterystyczny dla miejsca urodzenia artysty.

 

       

Poza malarstwem, Pan Jerzy kocha drewno i pracę z nim. Jego twórczość zaczęła się od rzeźby. Szczególnym zainteresowaniem darzy korzenie drzew, ich wymyślne kształty i fakturę. To właśnie one stanowią fundament dla jego rzeźb. Artysta najczęściej „wpisuje” w nie sylwetki aniołów stanowiących kolejny ulubiony motyw w jego twórczości.

       

Jerzy Nerć urodził się w Mławie w woj. mazowieckim, jednak już od osiemnastu lat mieszka i tworzy we Wrocance, skąd pochodzi jego żona Ewa.

Od najmłodszych lat zajmował się rzeźbiarstwem, rysunkiem i malarstwem. Przez większość życia realizował się w aranżacji wnętrz, w którą wplatał zamiłowanie do sztuk plastycznych. Swoje prace wielokrotnie prezentował szerokiemu gronu odbiorców w rodzinnym mieście.

W ubiegłym roku uczestniczył w plenerze malarskim we Wrocance i Rogach, prowadzonym przez artystkę malarkę Małgorzatę Twardzik-Wilk z Głowienki. Sam zaś prowadził warsztaty w Szkole Podstawowej w Rogach, w ramach których pokazywał uczniom, jak tworzyć rzeźby aniołów. Dzięki tym zajęciom jedna z uczestniczek zajęła drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Anioły”.

Ofiarował także swoje prace (obraz i rzeźbę) na aukcję charytatywną dla Ignasia Zajdla, zorganizowaną w 2022 roku przez GCKiB w Miejscu Piastowym.

 

 

CZAS TRWANIA WYSTAWY: od 2 lutego do 25 lutego 2024

MIEJSCE: Galeria wystaw czasowych w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

WSTĘP: wolny, w godzinach pracy instytucji