Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

Smaryda. Hafty, wycinanki i makaty Aśki Borof - wernisaż wystawy 5 czerwca 2021

Już 5 czerwca w Galerii na strychu Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej na miesiąc rozgości się wystawa prac Aśki Borof, gdańskiej artystki, która za pomocą tradycyjnych technik, takich jak haft i wycinanka opowiada m.in. o przesądach związanych z okresem ciąży. Ekspozycję uzupełni projekcja filmu „Rytuał” – rejestracja performansu w wykonaniu grupy Odłam Źdźbło (żeńskiej części zespołu Źdźbło). Punktem wyjścia dla twórczości tego zespołu jest fascynacja obrzędami – ślubem, weselem, procesją Bożego Ciała, czy pieczeniem korowaja.

Wernisaż wystawy z udziałem autorki odbędzie się 5 czerwca w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej o godzinie 18:00.

Aśka Borof: absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (dyplom na Wydziale Malarstwa i Grafiki). Należy do grupy artystycznej Terytoria Stowarzyszone, współtworzy kwartet śpiewaczo-performatywny Odłam Źdźbło. Stypendystka Kulturalna Miasta Gdańska (2019). Swoje prace wystawia w kraju i za granicą, m.in. „Makatka Wywrotowa” (Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu), „Magiczne Zaangażowanie” (Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu), Gdańskie Biennale Sztuki, „Associated Teritories” (The Fish Factory w Kornwalii).

 

Wystawa odbywa się w ramach projektu "Remusowa kara, czyli Pomorze w podróży" organizowanego przez Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku.

O projekcie: „Remusowa kara, czyli Pomorze w podróży” to wieloletni projekt, który zakłada prezentację najciekawszych dokonań w dziedzinie kultury (literatura, muzyka, film, sztuki plastyczne i inne), powstałych na terenie Pomorza. Wzorem Remusa, tytułowego bohatera epopei kaszubskiej „Życie i przygody Remusa” Aleksandra Majkowskiego, metaforycznie wypełniamy naszą karę (rodzaj wózka) dobrami pomorskiej kultury i wyjeżdżamy z nią do innych regionów Polski lub za granicę, by upowszechniać pomorską kulturę.

 

TERMIN: 5 - 30 czerwca w godzinach pracy instytucji

MIEJSCE: Galeria na strychu Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

WSTĘP: wolny

Podczas zwiedzania obowiązuje reżim sanitarny:

- 1 osoba na 15 m kw,

- obowiązek zakrywania ust i nosa,

- obowiązek dezynfekcji rąk.