Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

Wystawa czasowa „LEŚNE OPOWIEŚCI” – wernisaż 26 kwietnia 2024

W maju naszą Galerią wystaw czasowych zawładną portrety kobiet autorstwa Katarzyny Oczoś.

Kobiety od wieków stanowiły natchnienie dla artystów. Zainspirowani złożonością kobiecej natury i pięknem kobiecego ciała, podejmowali liczne próby zgłębienia kwintesencji kobiecości. To właśnie dzięki powstałym na przestrzeni wieków dziełom możemy obserwować zmieniający się kanon kobiecego piękna oraz kształtowanie się pozycji i roli kobiet w społeczeństwie czy rodzinie.

Autorka obrazów zapytana o powód swojej fascynacji wizerunkiem kobiety, stanowiącym główny motyw Jej twórczości, odpowiada:

 „Maluję kobiety bo sama jestem kobietą. Staram się w moich pracach odkrywać naszą kobiecą duszę. Szukam prawdy o nas samych.”

Na portretach wykonanych w technice olejnej malarka uwiecznia dziewczyny, które zafascynowały ją nie tyle swoją urodą, co charyzmą. Powstają też portrety kobiet malowane wyobraźnią autorki, tworząc Jej własny ideał kobiecości.

 

 

Katarzyna Oczoś - Przez wiele lat uczęszczała na zajęcia plastyczne do Otwartej Pracowni Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, gdzie poznawała tajniki malarstwa pod kierunkiem Niny Rostkowskiej.

Z biegiem lat zdobyła duże umiejętności malarskie i na podstawie dorobku twórczego została przyjęta do Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików w Rzeszowie.

Z powodzeniem maluje w technice olejnej oraz akrylowej.

W roku 2017 została laureatką nagrody Grand Prix podczas IV Karpackiego Biennale Sztuki w Krośnie.

Wielokrotnie prezentowała swoją twórczość w ramach wystaw indywidualnych i zbiorowych, które miały miejsce w Krośnie, Iwoniczu-Zdroju, Rymanowie-Zdroju, Lesku, Krakowie, Bardejowie (Słowacja), Rzeszowie, Głogowie Małopolskim.

 

 

Wernisaż wystawy uświetni występ Zespołu Śpiewaczego działającego przy Etnocentrum.

CZAS TRWANIA WYSTAWY: od 26 kwietnia do 2 czerwca 2024

MIEJSCE: Galeria wystaw czasowych w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

WSTĘP: wolny, w godzinach pracy instytucji

 

Spotkanie "Przy kawie o wystawie" do tej ekspozycji odbędzie się 25 maja w godz. 15:00 - 16:00. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.