Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

Wystawa czasowa "Liryczne drewno" - wernisaż 2 czerwca 2023

Wystawa zbiorowa Pawła Armaty i uczestników warsztatów snycerskich Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej.

To w Etnocentrum stawiali pierwsze kroki w technice rzeźby dekoracyjnej. Brali udział w cotygodniowych spotkaniach warsztatowych. Nie zniechęcali się napotkanymi trudnościami, lecz  pod okiem swojego "mistrza" stawiali im czoła. Wytrwale zgłębiali tajniki pracy w drewnie przekazywane im przez artystę i pedagoga Pawła Armatę. Dzisiaj, na naszych oczach, stają się artystami, bo to nam przypadł zaszczyt zorganizowania ich pierwszej wystawy.

 

Każda z naszych wystaw jest niezwykła, jednak TA napawa szczególną dumą, gdyż część prac na niej prezentowanych powstała właśnie w Etnocentrum. Możemy pół żartem, pół serio powiedzieć, że prace te są owocem trwającego już kilka sezonów "związku" Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej i mistrza snycerstwa Pawła Armaty. 

Warsztaty snycerskie prowadzone przez Pawła trwają przez cały okres warsztatowy (od października do maja). Uczestnicy spotykają się raz w tygodniu w naszej pracowni. Spotkania te cieszą się sporym zainteresowaniem obu płci a rozpiętość wiekowa uczestników to naście do dziesiąt lat. W dobie świadomości ekologicznej ,mody na folklor i rękodzieło, snycerstwo nie traci na popularności. Naturalny materiał jakim jest drewno oraz możliwość stworzenia czegoś oryginalnego i niepowtarzalnego jak magnes wabi nowych uczestników.

Snycerstwo - technika obróbki drewna, stara jak świat dziedzina sztuki zdobniczej, sztuka rzeźbienia w drewnie, rodzaj rzemiosła artystycznego. W niektórych okresach dziejów było przodującą gałęzią rzeźby. Znane już prawdopodobnie w górnym paleolicie, rozwinęło się w starożytności i we wczesnym średniowieczu.

 

PAWEŁ ARMATA urodzony w roku 1974 we Frysztaku na Podkarpaciu. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Miejscu Piastowym/Krośnie. Ukończył studia w zakresie pedagogiki i pracy socjalnej na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, Wydziale Matematyczno – Przyrodniczym, oraz Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od ponad 20 lat zawodowo związany ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym we Frysztaku, w którym uczy zajęć technicznych, plastyki, kreatywności plastycznej, przysposobienia do pracy, oraz prowadzi zajęcia terapii plastyką dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Poza pracą zawodową jest instruktorem snycerstwa i małych form rzeźbiarskich w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej. Współtwórca, kurator i uczestnik Międzynarodowych Plenerów Rzeźbiarskich „Gogołowskie Drzewoludy" w latach 2008-2010. Laureat ogólnopolskiego przeglądu sztuki „Twoja wystawa” organizowanego przez Galerię Sztuki Operis.Artis w Antoninie - 2021, wyróżniony w ogólnopolskim przeglądzie sztuki „Salon Wiosenny” Operis.Artis w Antoninie – 2022.

W cyklach prac „Pamięć drewna”, „Ciosane”, „Fastrygi” czy „Papier powszedni” stara się przede wszystkim podkreślać znaczenie materiału - tworzywa w którym pracuje. Bazując wyłącznie na materiałach śmieciowych odpadowym papierze i drewnie, tworzy mniej lub bardziej abstrakcyjne formy o wyrazistych strukturach i barwach wyjętych ze świata widzialnego. Łącząc i mieszając techniki plastyczne: malarstwo, rzeźbę, grafikę, kolaż, stara się uszlachetniać to co pozornie szlachetnym już nie jest, a przy tym pozwolić tworzywu pozostać naturalnie organicznym. 

Wystawy:

Środowiskowe wystawy indywidualne w GOK Frysztak „Inny wymiar rzeczywistości” – 2013, „Fastrygi”- 2017.

Zbiorowa wystawa pedagogów i absolwentów PLSP w Miejscu Piastowym/Krośnie "Retrospekcje"  – BWA Krosno – 2019.

Indywidualna wystawa „Fastrygi. Pamięć drewna” - Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej w Krośnie – 2021.

Pokonkursowa indywidualna wystawa „Fastrygi. Pamięć drewna” - CKiS w Kaliszu – 2022.

Zbiorowa wystawa artystów Operis.Artis w Antoninie „Prześwity”- CKiS w Kaliszu – 2022.

Pokonkursowa zbiorowa wystawa artystów Operis.Artis w Antoninie „Salon Wiosenny”- 2022.

Zbiorowa wystawa artystów Galerii Sztuki Operis.Artis w Antoninie „Rój”- 2022.

Zbiorowa wystawa artystów Galerii Sztuki Operis.Artis w Antoninie współorganizowana przez PCKiT w Wiśniowej/ Galeria Oficyna Dworska (współpomysłodawca/kurator/uczestnik) 2022/2023.

Kurator retrospektywnej wystawy Bogdana Biernata „Siła Spokoju” organizowana przez PLSP w Krośnie i PCKiT w Wiśniowej/ Galeria Oficyna Dworska – 2023.

Uczestnik 12 Biennale Sztuki Krośnieńskiej organizowanym przez BWA w Krośnie – 2023.

 

 

Wernisaż wystawy „Liryczne drewno” odbędzie się 2 czerwca 2023 o godz. 18:00 w Galerii wystaw czasowych w Etnocentrum. Udział bezpłatny.

CZAS TRWANIA WYSTAWY: od 2 czerwca 2023 r. do 5 lipca 2023 r.

MIEJSCE: Galeria wystaw czasowych w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

WSTĘP: wolny, w godzinach pracy instytucji