Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

Warsztaty ornitologiczne w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej - czerwiec - lipiec

W czerwcu i lipcu w Etnocentrum odbyły się bezpłatne warsztaty ornitologiczne, które były częścią przedsięwzięcia „Krośnianie krośnianom – warsztaty tradycji”. W ramach realizacji warsztatów uczestnicy mieli okazję do poznania tajników pracy i pasji ornitologa, oraz wspólnie z prowadzącymi przyglądali się ptakom występującym w regionie krośnieńskim.

Na pierwszych ( 11 czerwca br.) zajęciach grupa dowiedziała się co to takiego jest obserwacja ptaków, w co się wyposażyć, jak wybierać miejsca i czas do obserwacji ptaków, jak dokumentować obserwacje, z jakiej literatury korzystać, jak się zachowywać aby nie szkodzić przyrodzie. Uczestnicy mieli możliwość wypróbowania kilka typów lornetek, aparatów fotograficznych oraz wgląd do literatury.

Zajęcia drugie (12 czerwca br.) –odbył się spacer ornitologiczny po malowniczym Beskidzie Niskim. Na pięciokilometrowej trasie zaobserwowano 26 gatunków ptaków i tyle samo gatunków motyli. Uczestnicy dowiedzieli się kilku szczegółów o obserwowanych ptakach, a także o napotkanych owadach.

Zajęcia trzecie (18 czerwca br.) dotyczyły gatunków ptaków występujących w okolicach Krosna. Uczestnicy poznali gatunki lęgowe i zalatujące ze szczególnym uwzględnieniem statystyk oraz przeglądali zdjęcia z podziałem na środowisko występowania danego gatunku. Spotkanie było urozmaicone historiami i opowieściami prowadzących z obserwacji danego gatunku.

Zajęcia czwarte (19 czerwca br.) odbył się spacer ornitologiczny po Krośnie. Trasa przebiegała pomiędzy domami jednorodzinnymi w dzielnicy Zawodzie, przez park oraz wzdłuż brzegów Wisłoka. Podobnie jak w Beskidzie Niskim i tutaj trasa liczyła ok. 5 km, a zaobserwowano 42 gatunki ptaków. Każdego napotkanego ptaka uczestnicy mieli możliwość odnaleźć w przewodniku pełnym informacji na jego temat.

Zajęcia piąte (2 lipca br.) skupiały się na rozpoznawaniu ptaków. Uczestnicy przeglądali literaturę specjalistyczną, poznawali budowę i funkcje piór. Ciekawym zajęciem była prezentacja i układanie "ptaka" z piór z jednoczesnym przeglądem zdjęć.

Zajęcia ostatnie (3 lipca br.) odbył się spacer ornitologiczny wokół zbiornika wodnego Mokrzec k/Pilzna (lokalizacja ustalona wspólnie z grupą uczestników). Podczas tego spaceru udało się zaobserwować aż 52 gatunki ptaków w tym rzadkie tj. kulik mniejszy czy ślepowron.

Łącznie odbyło się 12 godzin zajęć teoretycznych (stacjonarnie), a na spacerach uczestnicy spędzili kolejne 12 godzin łącznie. Podczas spacerów ornitologicznych uczestnikom udało się zaobserwować 85 różnych gatunków ptaków.

Prowadzący: Wojciech Guzik, Daniel Stasiowski

 

Dziękujemy za udział, a prowadzącym za podzielenie się swoją wiedzą i pasją! 

 

------------------------------

Warsztaty ornitologiczne odbyły się w ramach przedsięwzięcia "Krośnianie krośnianom - warsztaty tradycji". Przedsięwzięcie jest częścią projektu pn. „Kreujemy+Rozwijamy+Ożywiamy+Stymulujemy+Nakreślamy+Odmieniamy=KROSNO” na który Beneficjent - Gmina Miasto Krosno, uzyskał dotację w wysokości 15 328 498,86 PLN realizowany jest w ramach Programu Rozwoju Lokalnego. Projekt współfinansowany jest w 85% ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowanego 2014-2021 oraz w 15% z budżetu państwa. Celem projektu jest kompleksowa poprawa jakości życia w Krośnie oraz lepsze dostosowanie administracji Krosna do potrzeb mieszkańców, zgodne z hasłem, które stanowi nadrzędną narrację funduszy norweskich – „Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej”.

www.norwaygarant.pl   /  www.norwaygrants.org

-----------------------------

 

W ramach realizowanego przedsięwzięcia odbędą się kolejne warsztaty. Szczegóły znajdują się na stronie: https://www.etnocentrum.pl/pl/nmf 

Zapraszamy!