Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

Wystawa czasowa "Sercem i duszą" - wernisaż 3 lutego 2023

Obrazy można tworzyć w wielu technikach, jednak najbardziej oczywistą i przychodzącą nam na myśl  jest malowanie farbami.

Nasza lutowa wystawa to obrazy malowane bez użycia farb, sercem i duszą autorki, Pani Krystyny Kubal. Do ich tworzenia artystka używa kolorowych tkanin o różnych fakturach. Powstałe kolaże wzbogacają elementy haftu. Część prac autorki to misterne kompozycje geometryczne wykonane techniką haftu matematycznego.

Autorka wystawy o swojej pasji mówi:

„Robótki ręczne, malowanie, rysowanie sprawiają mi radość. Robię to co kocham, a wiek mnie nie ogranicza. Wystawa moich prac to obrazy malowane tkaninami, to moja wyobraźnia, moje pomysły. Każdy czas, pora jest dobra by coś zmienić, robić coś nowego.”

 

 

 

Krystyna Kubal jest z pochodzenia Puławianką mieszkającą od 1980 roku w Krośnie. Od czasu osiągnięcia statusu „stypendysty państwowego” zawodowo związana była z Instytutem Nafty i Gazu.

Po przejściu na emeryturę dla autorki wystawy rozpoczął się czas spełniania marzeń.

8 lat temu Pani Krystyna trafiła na zajęcia do RCKP gdzie zaczęła się jej twórcza przygoda. Poznała wielu ciekawych ludzi a czas tam spędzony inspirował ją do nowych pomysłów.

Wiek czy technika nie są dla artystki ograniczeniem. Maluje, rysuje i zajmuje się robótkami ręcznymi. Robi to co kocha i co sprawia Jej radość a wynikami tej pasji są niezwykłe kompozycje, obrazy malowane tkaninami z elementami haftu, haft geometryczny, zwierzęta czy postacie. Prace są odzwierciedleniem bogatej wyobraźni i pomysłowości autorki. Ulubionym tematem Pani Krystyny są sowy. Tworzenie ich daje dużo możliwości, jak twierdzi artystka, sowy są niezwykle plastyczne.

Wolny czas Pani Krystyna spędza aktywnie podczas pieszych wycieczek i wędrówek po górskich szlakach Beskidu Niskiego i Bieszczad.

 

Haft matematyczny - to obraz graficzny w szczególny sposób wykonany nićmi na grubszym papierze lub innym twardym podłożu. Do jego tworzenia można używać zwykłych nici, muliny lub sznurków - najlepiej kolorowych. Haft polega na przewlekaniu nitki według ustalonego wzoru.

 

 

Wernisaż wystawy „Sercem i duszą” odbędzie się 3 lutego 2023 o godz. 18:00 w Galerii wystaw czasowych w Etnocentrum. Udział bezpłatny.

 

CZAS TRWANIA WYSTAWY: od 3 lutego 2023 r. do 1 marca 2023 r.

MIEJSCE: Galeria wystaw czasowych w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

WSTĘP: wolny, w godzinach pracy instytucji