Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

Tytuł "Potrawy Roku" dla zupy serwatkowej z Etnocentrum - 5 czerwca 2022

5 czerwca 2022 w Błażowej odbył się konkurs kulinarny pt. „Starych potraw smak i urok”. Konkurs został zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Błażowej. W tym dniu odbył się także Wojewódzki Konkurs Kapel Ludowych. Główną ideą imprezy była popularyzacja i prezentacja tradycyjnej kuchni regionalnej oraz muzyki ludowej poprzez występy kapel. Impreza miała charakter konkursowy, a Komisja powołana przez organizatorów złożona z ekspertów w dziedzinie kulinarnej oraz znawców muzyki ludowej przyznała nagrody i wyróżnienia najlepiej prezentującym się wykonawcom.


My również wzięliśmy udział w tym wydarzeniu. Na naszym stoisku odwiedzający mogli skosztować chleba na zakwasie z masłem lub smalcem i ogórkiem kiszonym, pieczonych pierogów z kapustą, prołziaków oraz dawnych ciasteczek - amoniaczków. Naszym daniem zgłoszonym do konkursu była zupa serwatkowa, która została doceniona przez Komisję konkursową i ogłoszoną ją jako „Potrawę roku” w XXVI edycji konkursu.


To ogromny sukces, na który pracowali wszyscy pracownicy Etnocentrum, a największy wkład miała nasza koleżanka Ewa Szymko, która pełni rolę instruktora w warsztacie kulinarnym, tzw. Izbie z Piecem.

Dziękujemy organizatorom za umożliwienie udziału w konkursie, współzawodnikom (których było prawie trzydziestu!), oraz Komisji konkursowej za docenienie dawnego łemkowskiego przepisu!

 

Już niedługo można się spodziewać warsztatów kulinarnych, podczas których wspólnie przyrządzimy i zdegustujemy „Potrawę roku”! Podczas warsztatów każdy pozna przepis na wykonanie zupy, oraz pozna inne dawne, tradycyjne przepisy kulinarne z naszego regionu! Kiedy i w jakiej formie odbędą się warsztaty kulinarne, zdradzimy w najbliższym czasie. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz fanpage.

 

Stoisko Etnocentrum w Błażowej

Odbiór nagrody przez Ewę Szymko