Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

Kolęda z Etnocentrum, 20 stycznia 2023

W czasach przedchrześcijańskich słowo kolęda oznaczało upominek darowany na Nowy Rok. Zwyczaj ten przywędrował na ziemie słowiańskie z Rzymu i był tradycją noworoczną, której towarzyszyło śpiewanie pieśni o charakterze życzeń i ofiarowywanie darów kolędnikom.

 
Część badaczy uważa, że wyraz kolęda wywodzi się od słowa koło i jest związana ze świętowaniem nowego cyklu rocznego. Dawni Słowianie łączyli kolędowanie z magią wegetacyjną i zaklinaniem urodzaju i płodności. Zarówno stroje, zachowanie jak i teksty kolędników cechowała wyraźna symbolika i wiara w magiczną moc sprawczą.
 
Dopiero chrystianizacja nadała kolędzie nowe znaczenie.
Rodowód kolędy przypisuje się św. Franciszkowi z Asyżu, który wraz ze swoimi współbraćmi w czasie pasterki odprawianej na leśnej polanie w Braccio, we Włoszech, w 1223 roku przedstawił scenę narodzin Chrystusa. Kościół zaadaptował ludowe zwyczaje, łącząc je z błogosławieniem domów w Trzech Króli.
 
Dzisiaj słowem kolęda określamy pieśni o tematyce bożonarodzeniowej, śpiewane w domach (kolędy domowe, inaczej zwane pastorałkami), kościołach czy też podczas wystąpień kolędników.

 

Zapraszamy Was zatem do Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej na takie właśnie kolędowanie przy wspólnym stole!

 

Kiedy? 20 stycznia 2023, godz. 16:00 - 18:00

Gdzie? Izba Weselna Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

Wstęp wolny.

 

Czy śpicie, czy nie śpicie, czy zakolędować pozwolicie?