Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

III Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Stanisława Jopka

Zapraszamy do wzięcia udziału w pierwszym etapie III Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka!

 

Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Stanisława Jopka powstał w 2019 roku z inicjatywy zespołu „Mazowsze”. Twórcom tego przedsięwzięcia przyświecała idea upowszechnienia wśród Polaków zarówno tych znanych, jak i rzadko wykonywanych utworów „Mazowsza”, ale również przybliżenie sylwetki patrona Konkursu.

 

W obecnym roku inaugurujemy już trzecią edycję Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka. Harmonogram wydarzenia przewiduje trzy etapy. Przesłuchania pierwszej części Konkursu zostaną przeprowadzone w blisko pięćdziesięciu ośrodkach lokalnych, jednym z nich jest Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej.

Kandydaci mają obowiązek przygotować dwa utwory z repertuaru zespołu „Mazowsze” z podanej listy piosenek (organizatorzy udostępniają oryginalne nuty na swojej stronie internetowej.)

Na zmagania drugiego etapu zwycięzcy w poszczególnych grupach wiekowych zostaną zaproszeni do wyznaczonych ośrodków makroregionalnych. Trzeci i zarazem ostatni etap, odbędzie się w Karolinie, siedzibie „Mazowsza” w Otrębusach pod Warszawą.

Konkurs od początku miał na celu rozśpiewanie całej Polski, dlatego uczestnicy rywalizują w czterech kategoriach wiekowych: 8-13 lat, 14-19 lat, 20-25 lat oraz 26+ lat.

 

Zapisy do pierwszego etapu Konkursu ruszyły 14 października 2022 r. poprzez stronę internetową organizatora (formularz zapisu tutaj). Zgłaszać będzie się można do 12 stycznia 2023 r.

Przesłuchania odbędą się w budynku Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej (ul. Kolejowa 29a, Krosno) 14 stycznia od godz. 10:00.

 

Więcej informacji na temat konkursu oraz jego regulamin dostępne na stronie Organizatora.

 

 

Stanisław Jopek, tenor i wieloletni członek chóru zespołu „Mazowsze” był postacią nietuzinkową. Nie tylko z powodu pięknej barwy głosu - tenor o barytonowym zabarwieniu, ale również ze względu na swoją życiową drogę, którą odbył aby ostatecznie stać się pierwszym solistą największego zespołu narodowego w Polsce. Urodził się i wychowywał we Lwowie, skąd, jako repatriant, przybył wraz z rodzicami do Kościerzyc na Śląsku Opolskim. Tam rozpoczęła się jego artystyczna droga. Stamtąd wyruszył do zespołu „Skolimów”, a po jego rozwiązaniu w 1956 roku przywędrował do „Mazowsza” i został w zespole przez 50 lat, do końca śpiewając i występując na scenie. Śpiewał w 36. językach. Kochał scenę, a jego kunszt wykonawczy wzbudzał zachwyt, uwielbienie i podziw na całym świecie. Nazwanie imieniem solisty - Stanisława Jopka organizowanego przez „Mazowsze” Konkursu Wokalnego, było dla organizatorów oczywiste i naturalne.